معرفی نرم افزار EPLAN P8 + کتاب و جزوه

معرفی نرم افزار eplan P8

 

eplan electric  P8   نرم افزاری جامع و قدرتمند در زمینه طراحی و رسم و مستند سازی نقشه های برقی می باشد.

 

موارد كاربرد eplan

 

طراحي نقشه هاي برقي ( براي  كارخانه ها )

اگر شما  خود توليد كننده دستگاهها و ماشين آلات برقي هستيد ، مي توانيد از اين نرم افزار استفاده كرده و ضمن بهره مندي از تمام مزاياي آن براي طراحي نقشه هاي شماتيك ، توليد ليست قطعات ، ليست ارتباطات  ، نقشه ليات و…  در جهت بهبود كيفيت ،كاهش هزينه ها ، كاهش زمان توليد ، محصول خود را نيز در سطح استاندارد عرضه نمائيد.

نقشه خواني نقشه هاي برقي (براي كارخانه ها )

اكثر كارخانه ها ي مهم وبزرگ دنيا از اين نرم افزاراستفاده كرده و نقشه هاي برقي دستگاههاي توليدي خود را توسط اين نرم افزار تهيه مي كنند، (مراجعه شود به ليست مشتريان ) بنابراين اگر شما از دستگاههاي اين كارخانجات تهيه نموده ايد يا تصميم آنرا داريد حال مي توانيد از اين نرم افزار براي بررسي و احيانا ويرايش (اعمال تغييرات ) روي آن استفاده نمائيد. حتي اگر نقشه هاي شما با نرم افزارهاي مشابه تهيه شده باشد، با توجه به پشتيباني اكثراستانداردهاي بين المللي توسط اين نرم افزارامكان خواندن نقشه هاي خود را خواهيد داشت (مراجعه شود به توانائيها ومزاياي eplan)

طراحي نقشه هاي تاسيسات برقي ( براي شركتهاي طراح  تاسيساتي برقي )

اگر شما طراح و راه انداز كارخانه ها وتاسيسات برقي هستيد ، كافي است توسط اين نرم افزار ، و با استفاده از امكانات آن، نقشه شماتيك را طراحي نمائيد و بقيه كارها را به  eplanبسپاريد تا ليست قطعات ، نقشه ليات ، ليست ارتباطات و… را خودش استخراج نمايد و امكان خيلي مهم سادگي اعمال تغييرات در طرحهاي خود را داشته باشيد.

نرم افزار آموزشي (براي رشته هاي برق دانشكده هاي فني وآموزشكده هاي فني)

براي آشنايي بيشتردانشجويان رشته هاي برق با طرحها و نقشه هاي برقي وهمچنين جهت آشنايي با استانداردهاي موجود مربوطه و فراگيري بهتر درس رسم فني برق و ايجاد ارتباط بيشتر با صنعت ،  دسترسي به چنين نرم افزاري و آموزش نحوه كار آن ضروري به نظر ميرسد.

مشخصه ها و کارکرد های این نرم افزار عبارتند از:

۱ ) نرم افزار eplan دارای دیتا باسهایی از اجزاء و قطعات مختلف است که توسط شرکتها و کمپانی های بزرگ دنیا به روز میشود.
۲ ) این نرم افزار دارای رنج وسیعی از سمبل های مختلف الکتریکی و کنترلی است که تعدادی از آنها عبارتند از:

float switch
pressure switch
limit switch
proximity switch
photoelectronic switch
ulterasonic proximity switch
temperature switch
thermocouple
thermostat
thermal overload
circuit breaker
no&nc switch

انواع رله های الکتریکی
انواع موتور های الکتریکی
انواع مقاومتها و خازنهای متغیر
انواع ترانسها ٬یکسو کننده ها و فیلترهای یک فاز٬دو فاز و سه فاز
لامپها و فیوز ها
انواع کنتاکتورها
و……………

۳ ) ماکروها نه تنها در eplan بلکه در همه برنامه های طراحی کامپیوتری برای آسان کردن کار کاربر و به روز کردن طرح مورد استفاده قزاز میگیرد.
هنگامی که یک سری اجزاء مختلف (مثلا یک سری سمبلها) را به صورت یک طرح واحد(یک شئ) در آوریم و آن را به صورت یک فایل ذخیره کنیم در واقع یک ماکرو ایجاد کرده ایم و در خیلی از طرح ها به جای فرخوانی این المانهای مختلف آن ماکرو مورد نظر را فراخوانی میکنیم.در eplan ماکروها را میتوان ایجاد کرد یا ماکروهای قبلی را ویرایش نمود.به علاوه میتوان ماکروهای پیچیده را در نرم افزار auto cad طراحی کرد و سپس به وسیله رابط DXF (تبدیل فرمت داده)موجود در نرم افزار eplan آن را به صورت یک ماکرو به eplan انتقال داد.انواع این ماکروها در eplan عبارتند از:
.ماکروهای صفحه با پسوند msf
.ماکروهای plc با پسوند mle
.ماکروهای مسیر با پسوند  mpe
.ماکروهای متغیر با پسوند mvf
.ماکروهای ترکیبی با پسوند   mzf
.ماکروهای کنترل پنل با پسوندmrs
.ماکرو سمبلها با پسوند mgs
شما میتوتنید در eplan ایجاد پروژه جدید را از نوع ماکرو تعریف کرده سپس هر نوع ماکرو مورد نظر خود را طراحی کنید.

۴ ) یکی دیگر از ویژگیهای eplan ارتباط آن با نرم افزارهای برنامه نویسی مثل simatic manager است.هنگامی که شما طرحی را در این نرم افزار برای یک plc آماده میکنید پروژه ایجاد شده دارای assignment list است.شما میتوانید به کمک برنامه data- conversion این assignment list ها را تبدیل به شماتیک کرده و آن را وارد محیط ویرایش گرافیکی eplan کنید.به این مشخصه نرم افزار plc data import گفته میشود. عکس این مطلب نیز صادق است. یعنی طرح آماده شده در eplan به وسیله ویژگی plc data export قابل تبدیل به assignment list است.

۵ ) یکی از قابلیتهای دیگر نرم افزار eplan فرمتهای مختلف تبدیل داده در آن است.فرمتهایی که این نرم افزار از آنها حمایت میکند عبارت است از:
logical pdf – html/dwf – exf – dxf
فرمت (DATA EXCHANGE FORMAT) یا DXF یک فرمت عمومی برای تبدیل داده ها بین برنامه های مختلف طراحی کامپیوتری است.از جمله نرم افزارهای دیگری که این فرمت را پشتیبانی میکند AUTO CAD است که برای اطلاعات بیشتر میتوانید به قسمت DXF این نرم افزار مراجعه کنید.
فرمت DXF برای وارد کردن یک طرح به صفحه شماتیک نرم افزار یا به عنوان یک ماکرو به کتابخانه ماکروهای نرم افزار مورد استفاده قرار میگیرد.در eplan هر دو ویژگی صدور و ورود فرمت  dxfیا همان dxf im/ex وجود دارد.
فرمت EXF یا EPLAN EXCHANGE FORMAT یک تغییر فرمت دیگر علاوه بر DXF است که البته بیشتر داخلی بوده و مربوط به خود نرم افزار eplan میشود که موارد استفاده آن عبارت است از:
– تصحیح پروژه های معیوب به روش eplanexfeplan
– تبدیل داده به دیگر سیستمهای CAE
– ایجاد اتوماتیک پروژه های EPLAN
– فرمت PDF که نیازی به توضیح ندارد.
– فرمتهای HTML/DWF تبدیل پروژه ها به فرمتهای تحت وب است.فرمت DWFبیشتر برای انتشار پروژه های EPLAN در اینترنت و اینترانت استفاده میشود و مزیت آن بر دیگر فرمتها عبارت است از:
*قابلیت نمایش صحیح بر روی بیشتر مرورگرهای اینترنتی
*ذخیره کردن پروژه به صورت VECTOR FORMAT نه به صورت JPEG یا GIF
*انتقال سریع در این فرمت با استانداردهای المان

نوشتن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *